Առաջարկվում է Հայաստան ներկրվող ցեմենտի համար այսօր կիրառվող 14.000 դրամ պետական տուրքը նվազեցնել՝ դարձնելով 9.000 դրամ,  իսկ ցեմետի հումքի՝ կլինկերի համար կիրառվող 2.000 դրամ տուրքը հանել ընդհանրապես: Այս մասին հայտնել է պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը՝ իր եւ Հովիկ Աղազարյանի հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ: Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ցեմենտի տեղական արտադրությունը պաշտպանելու, ինչպես նաեւ ներմուծվող ու տեղում արտադրվող ապրանքների համար հավասար մրցակցային դաշտ ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Հեղինակներն ակնկալում են, որ նախագծի ընդունման արդյունքում կճշգրտվի 2019 թ. գործող կարգավորումը՝ համապատասխանեցնելով ցեմենտի շուկայում վերջին զարգացումներին եւ փոփոխված ելակետային պայմաններին: Նախագծի ընդունմամբ ցեմենտի շուկայում կվերականգնվի հավասարակշիռ մրցակային վիճակը՝ կանխելով շուկայի հետագա կենտրոնացումը, գների չհիմնավորված աճն ու տեղական ընկերությունների համար խթաններ ստեղծելով՝ քայլեր կձեռնարկվեն արտադրողականության բարձրացման եւ ինքնարժեքի իջեցման ուղղությամբ:
Պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը հետաքրքրվել է, թե բյուջեի մուտքերի վրա ինչպես կազդի նախաձեռնությունը: «Եթե պարզ թվաբանություն անենք, տուրքի չափի իջեցումը պետք է բերի բյուջեի եկամուտների նվազման, որովհետեւ, եթե 1 տոննայի համար 14.000 էր տուրքը, 5.000 դրամով իջեցնում ենք, ավելի քիչ պետք է հավաքենք: Բայց կա մեկ այլ հանգամանք, որ դրա հետեւանքով ծավալներն են ավելանալու. երբ ժամանակին տուրք չկար, ներմուծվում էր տարեկան մինչեւ 150-200 հազար տոննա ցեմենտ, իսկ հիմա ներմուծվում է դրանից մի քանի անգամ ավելի քիչ: Սա այն դեպքն է, որ բյուջեի վրա ազդեցությունը պետք է էական չլինի, քանի որ բյուջեի եկամուտների մասով կարող է կորուստ ունենանք, բայց հարակից էֆեկտներն այնքան մեծ լինեն, որ դրանով կոմպենսացնենք այդ ամբողջ վնասը»,-պարզաբանել է Բաբկեն Թունյանը՝ հավելելով, որ նախագծի նպատակը  տեղական արտադրողին պաշտպանելն է:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել: Հարակից զեկուցող Ծովինար Վարդանյանը հայտնել է, որ նախագիծն ուղղված է ոլորտում մրցակցային դաշտի ապահովմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել է, որ Կառավարությունն իր համաձայնությունն է տվել քննարկվող նախագծին, սակայն լսել է նաեւ գործընկերների մտահոգությունները՝ կապված տուրքի չափի հետ: Նախարարը հայտնել է, որ Կառավարությունը պատրաստ է լրացուցիչ քննարկման՝ գտնելու այն լավագույն լուծումը, որը կհավասարակշռի արդյունաբերողների եւ կառուցապատողների շահերը: Հարցն այն է, որ կառուցապատողները խնդիրներ են տեսնում՝ կապված ցեմենտի գնի եւ որակի հետ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանն առաջարկել է պահպանել առաջարկվող 9.000 դրամ տուրքը, այնուհետեւ, եթե կարիք կլինի, հնարավոր ուղղումներ անել:
Հիմնական զեկուցող Բաբկեն Թունյանը եզրափակիչ ելույթում ասել է, որ նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը չի իրականացվի քսանչորս ժամվա ընթացքում, ինչպես նախապես որոշվել էր: Պատճառը նախագծի լրացուցիչ քննարկման անհրաժեշտությունն է:

It is proposed to reduce the current state duty of 14.000 AMD on cement imported into Armenia to 9.000 AMD, and remove the duty of 2.000 AMD on clinker – the cement raw material. The deputy Babken Tunyan informed about this during the debate of the draft law o n Amending the RA Law on State Duty authored by him and Hovik Aghazaryan . The adoption of the draft is due to the need to protect the local production of cement, as well as to ensure an equal competitive field for imported and locally produced products . The authors expect that as a result of the adoption of the draft, the regulation effective from 2019 will be adjusted in accordance with the latest developments in the cement market and the changed basic conditions. With the adoption of the draft, the balanced competitive condition of the cement market will be restored, preventing further market concentration and unreasonable price increases. Steps will be taken to increase productivity and lower costs by creating incentives for local companies.
The deputy Vigen Khachatryan was interested in how the initiative will affect the budget revenues. Babken Tunyan presented details on the initiative, adding that the purpose of the draft is to protect the local producer.
The NA Standing Committee on Economic Affairs endorsed the draft. The co-rapporteur Tsovinar Vardanyan informed that the draft is aimed at ensuring the competitive field in the sphere.
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan informed that the Government gave its consent to the debated draft, but also heard the concerns of the colleagues regarding the amount of the tax. The Minister noted that the Government is ready for additional debate to find the best solution that will balance the interests of manufacturers and developers. The issue is that developers see problems related to the price and quality of cement.
During the exchange of ideas, the deputy Gevorg Papoyan proposed to keep the proposed duty of 9,000 drams, and then, if necessary, to make possible corrections.
In his final speech, the key rapporteur Babken Tunyan said that the debate of the draft in the second reading will not be held within twenty-four hours, as it was previously decided. The reason is the need for additional debate of the draft.